Осум лица загинаа во напад во синагога во Ерусалим

by Fokus

– Осум лица загинаа во пукање во синагога во Ерусалим, а десет се повредени, соопшти денеска израелското Министерство за надворешни работи, јави Си-Ен-Ен.

Маген Дејвид Адом од израелската служба за спасување  соопшти дека стрелецот бил неутрализиран на местото на настанот и дека некои од повредените се во критична состојба.

Израелската полиција го опиша како „терористички напад” и рече дека се случил во синагога во Неве Јаков, која Израелците ја сметаат за соседство во Ерусалим, додека Палестинците и поголемиот дел од меѓународната заедница сметаат дека е окупирана земја.

 

Палестински групи го поздравија нападот, но не презедоа одговорност. с

Поврзани новости