Острени ја официјализираше новата партија: ДУИ и ДПА се вазали на ВМРО!

by Фокус 12:54
12:54

Албанските партии се вазали на ВМРО-ДПМНЕ, изјави генералот на ОНА од 2001 година и екс генерален секретар и потпретседател на ДУИ Гзим Острени, кој денеска официјално го најави формирањето на новата албанска партија Унитети или Единство.

– Нашата цел е создавање на нова алтерантива за понатамошниот демократски развиток во Македонија. Ние ќе работиме на градење на меѓуетничка доверба и воспоставување на граѓанска држава – истакна Острени, додавајќи дека Охридскиот договор не се спроведува.

- Advertisements -

Поврзани новости