Османи: Ние никогаш не бевме проблемот, пристапните преговори со ЕУ не треба да се претворат во преговори со Бугарија

by fokus 12:35
12:35

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во интервју за грчкиот весник „То Вима“ вели дека пристапните преговори со ЕУ не би требало да се претворат во преговори со Бугарија и додава дека разговорите со Софија продолжуваат за надминување на разликите.

-Градиме пријателства, тоа е нашата автентична карактеристика. Но, никогаш немаме посегнато по работи што не се наши. Ние сме светол пример за добрососедски односи. Немаме создадено проблеми и никогаш не бевме проблемот. Носиме решенија. Ова е менталитетот на победа. Разговорите со Бугарија се континуирани и ќе продолжиме за да најдеме начин да ги надминеме разликите, но пристапните разговори не би требало да се претворат во преговори со Бугарија, посочува Османи.

- Advertisements -

Поврзани новости