Ослободителна пресуда за Заев за „бомбата” во Куманово

by fokus 19:04
19:04

Кривичниот совет во Кумановскиот суд донесе ослободителна пресуда за лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за приватната тужба поднесена од Виктор Цветковски од ГРОМ.

Тој го тужеше Заев за неовластено снимање и објавување на разговорите во т.н. бомби на прес-конфернција во Куманово. Поточно, се работи за разговор меѓу него и поранешната министерка Гордана Јанкуловска каде се договараат за обезбедување гласови на ВМРО-ДПМНЕ меѓу двата круга на локалните избори во 2013 година во Куманово.

Одбраната на Заев тврдеше дека објавувањето на снимените разговори била одлука на партијата поради повисоки државни цели, односно откривање на скандалот со прислушувањето и криминалите на власта.

Поврзани новости