Оштетено едно пристаниште и неколку аеродроми низ Турција

by fokus

Пристаништето Искендерун во јужна Турција беше оштетено по фаталниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди земјата рано утринава.

Некои делови од пристаништето се урнаа, објави турскиот директорат за поморство на Твитер.

Другите пристаништа во земјата не се оштетени, додаваат од Дирекцијата.

На друго место, пукнатини се формираа на пистите на некои аеродроми во зоната на земјотресот, според турското Министерство за одбрана.

Се верува дека земјотресот од понеделникот е најсилниот што ја погодил Турција од 1939 година, а загинаа најмалку 670 луѓе низ Турција и блиската Сирија.

Фотографиите од катастрофалната катастрофа покажаа срамнета инфраструктура и метални прачки расфрлани низ улиците, додека работниците се обидуваа да ги исчистат остатоците.

Министерот за одбрана Хулуси Акар рече дека се уште се потребни тимови за пребарување и спасување во погодените области. Воените авиони работат на испраќање тимови во погодените зони и формиран е воздушен коридор.

Поврзани новости