Оштетените од поплавите во Тетово ќе добијат по 500 евра

by Фокус 16:48
16:48

Семејствата кои претрпеле штета на своите имоти во вчерашното невреме во Тетово ќе добијат еднократна парична помош од 500 евра, одлучи Владата на денешната вондредна седница.

Вицепремиерот Владимир Пешевски рече дека Агенцијата за конфискуван имот, согласно заклучоците од седницата, ќе додели помош за семејствата со различна опрема, обувки, алишта и сè што има на располагање и што може да биде од корист. Ќе се отвори и посебна жиро сметка за донации за помош на оштетените во невремето.

- Advertisements -

Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, која присуствуваше на вонредната седница, рече дека не бега од одговорност за тоа што се случи, но смета дека причина за поплавите и одроните е големата природна несреќа, а не неажурноста на општината да се исчисти коритото на Пена и затнатите канализации.

 

Поврзани новости