Орбан: Не ни требаат парите на ЕУ ако треба да го повлечеме законот за ЛГБТ

by fokus 23:08
23:08

Неколку илјади Унгарци денеска излегоа на Парадата на гордоста во Будимпешта воедно да изразат и револт против новиот закон со кој се забранува промоција на било каков материјал за ЛГБТ на малолетници.

Во меѓувреме унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека на неговата држава не и се потребни средства од посебниот фонд на ЕУ за помош во отстранувањето на последиците од пандемијата, доколку Будимпешта за тоа биде условена со повлекување на контроверзното законско решение за правата на децата.

- Advertisements -

Поврзани новости