Орбан му доаѓа на помош на Груевски

by fokus 21:51
21:51

Унгарскиот премиер Виктор Орбан утре доаѓа во Македонија на строго приватна средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од дипломатски извори.

Информацијата неофицијално ја потврдиле и од партијата, иако оставаат мала резерва, бидејќи унгарскиот премиер беше на турнеја во југоисточна Азија, но треба да се врати во Европа.

- Advertising -

СДК дознава дека Орбан, овојпат во улога на лидер на Фидес, владејачката партија во Унгарија и сестринска партија на ВМРО-ДПМНЕ од Европските народни партии, ќе има средба со Груевски во Охрид. Таму ќе се задржи само неколку часа.

Поврзани новости