Општините не го изградија патот, ски центарот Кожув оди под стечај

by fokus 11:13
11:13

Основниот суд во Велес отвори стечајна постапка за фирмата што требаше да го изгради најголемиот скијачки центар на планината Кожуф, во јужна Македонија, објави Дума.

Стечајниот судија Валентина Ѓорѓиевска го прифати барањето на поранешни вработени во ски центарот за отворање на стечајна постапка. За стечаен управник е именуван Богољуб Макревски.

- Advertisements -

Ски центарот Кожуф започна да се гради во 2000 година а седум години подоцна се случи првото скијање на патеките. Инвеститорот потроши  20 милиони евра за неговата изградба, но општините Кавадарци и Демир Капија во текот на овие години не успеаја да го изградат патот до ски центарот.

Поврзани новости