Општина Центар ќе додели 400.000 денари за помош на Петриња во Хрватска

by Fokus 10:41
10:41

Советот на Општина Центар на вчерашната 59. седница донесе одлука да додели парична помош во висина од 400.000 денари за граѓаните на Петриња и Сисак во Република Хрватска, по разорниот земјотрес кој се случи на 29 декември минатата година.

Ова доаѓа по предлог на градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, а одлуката беше изгласана едногласно од страна на сите советници.

- Advertisements -

-Земјотресот чиј епицентар беше близу до Петриња, на 50-тина километри од главниот град на Хрватска, Загреб, одзеде најмалку седум животи, многумина ги остави без домови и покрив над главите и целиот град го претвори во рушевина, посочуваат во соопштение од Општина Центар.

Средствата ќе бидат уплатени во Фондот за солидарност на посебната сметка на Црвениот крст на Република Северна Македонија, и во најбрз можен рок ќе им бидат достапни на граѓаните на Петриња и на Сисак.

Поврзани новости