Опозицијата на протести: Додик изврши изборна кражба, да се повторат изборите за претседател

by Fokus

Неколку илјади демонстранти се собраа во центарот на Бања Лука по повикот на опозициските партии.

Неколку партии бараат повторување на изборите за претседател бидејќи како што велат, постојат сомнежи дека на нивниот кандидат му се украдени гласови во корист на лидерот на владејачката СНСД, Милорад Додик.

Според податоците на Централната изборна комисија, по пребројувањето на мнозинството гласови, актуелниот српски член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, води во трката за претседател на ентитетот Република Српска со речиси 30 илјади гласа предност пред кандидатката на здружената опозиција Јелена Тривиќ.

Поврзани новости