Opel GT X Experimental: Храбра визија за иднината на Опел

by Фокус 11:21
11:21

Opel GT X Experimental е првиот видлив резултат на овој процесот наречен RACE план, кој компанијата го презентираше минатиот ноември. Opel GT X Experimental e храбар, целосно електрично СУВ долго 4,06 метри со 5 врати, со купе изглед и полно со иновативни идеи. Овој модел ги отелотворува вредностите и визијата на Опел и дава увид во она што го имаат моделите на Опел за иднината.

-Со нашиот RACE план, имаме многу јасна визија за тоа како сакаме да создадеме успешна иднина за Опел. Се фокусираме на силниот идентитет на брендот дефиниран од нашите вредности – германски, пристапен, возбудлив – и тоа има важна улога во враќањето кон одржлив успех. Нашиот BRAND CONCEPT покажува колку овие вредности ќе оживеат во нашите производи во иднина. Нашите инженерски и дизајнерски тимови го вметнаа ова ефективно и брилијантно во Опел ГТ Џ Еџпериментал. Тој дава јасна претстава за тоа како ние во Опел ја гледаме мобилноста на иднината – рече Мајкл Лошелер.

- Advertisements -

Страста за демократизирање на техничките иновации го поттикнува пионерскиот дух на Опел

За време на концептната фаза, Опел започна широк и интензивен процес на размислување за себе и за своите вредности. Опел може да се осврне на 156 годишното индустриско постоење почнувајќи од прецизната механика и речиси 120 години автомобилско инженерство поттикнато од постојаната посветеност да се направат возбудливи и релевантни иновативни технологии достапни за сите.

Во текот на својата историја, специфичниот “начин на Опел” може да се сумира со овие три вредности: германски, пристапен и возбудлив. Што се однесува до неговата иднина, брендот сака да остане закотвен во најмодерното и позитивно изразување на своите германски корени: “Новиот германски” на Опел го зема најдоброто од традиционалните вредности на Германија – инженерска извонредност, вистинската фасцинација за добро изработени машини, со интензивно фокусирање на функционалност, квалитет и сигурност – и ги збогатува со топлина и отвореност.

Инспириран од иновативниот дух на Опел, новиот Opel GT X Experimental ја покажува суштината на богатото наследство на компанијата и ветува возбудлива иднина. Тој го спојува германското инженерство, прецизност и квалитет со визионерските иновации за да даде преглед на тоа што автомобилите на Опел ќе бидат во средината на 2020-тите години: храбар, чист изглед, а сепак исклучително пристапен и посветен на клиентот.

Опел одлучи да ја покаже својата визија за идните автомобили во компактен СУВ со должина од само 4.063 милиметри (меѓуоскино растојание – 2.625 мм., ширина – 1.830 мм. висина вклучувајќи ја антената – 1.528 мм). СУВ моделите се моментално најпопуларните возила на пазарот и Опел е воден од желбата да го направи уште поатрактивен за широка јавност. Но, за да го направат тоа, СУВ мора исто така да станат поефикасни од кога било досега. Ова е причината зошто Opel GT X Experimental е изграден врз лесна архитектура, има намалени трагови на тркалата и 17 инчни тркала кои визуелно изгледаат многу поголеми со цел да се зголеми удобноста на патот, но исто така и изгледа зачудувачки.

Според RACE планот, се планира да се понуди електрифицирана верзија на секој модел на Опел до 2024 година. Opel GT X Experimental е целосно електричен автомобил со моќност од 50 кЊх, компактна литиум-јонска батерија од следната генерација со индуктивно полнење. Opel GT X Experimental не претендира да понуди целосна автономно возење, меѓутоа има автономни функции за возење на ниво 3, што значи дека може да се справи со сите аспекти на возењето, но возачот мора да биде способен да интервенира ако е потребно.

Чист и храбар: Ова е идниот дизајн на Опел

Opel GT X Experimental претставува иновативна технологија со софистицирана едноставност. Заменик-претседателот за дизајнот, Марк Адамс и неговиот тим развија цела филозофија за конкретниот германски дизајн на Опел, со мешање на чистотата со емоционална смелост. Во Opel GT X Experimental, секоја вообичаена функција, секој модул на автомобил е доведен во прашање со цел да се постигне чистота на дизајнот со отстранување на сите непотребни елементи. Ова е нешто што дизајнерскиот тим го нарекува “визуелна детоксикација”.

Шасијата на Opel GT X Experimental покажува смели пропорции заедно со прекрасни структурирани, чисти и мазни површини. Неговата силна силуета е акцентирана со задебелен графички идентитет кој ги одделува горните и долните области. Долниот дел е насликан во прозрачна светло сива боја, а целиот горен дел, вклучувајќи го капакот, стаклото и покривот, се во речиси црна, темно сина боја. Меѓу нив е задебелен жолт потпис на Опел, кој се провлекува низ автомобилот за да му даде структура и динамичност.

Оваа шема на бои повторно ја потсетува традиционалната сива / црна / жолта боја на Опел, но ја реконфигурира за да создаде свежо модерно чувство. Opel GT X Experimental ги поздравува патниците со пространост, непречен пристап благодарение на задните врати со задни шарки на вратите и сите четири врати се отвораат широко под агол од 90 степени за да му дадат на концептот пристапен карактер. Големиот панорамски покрив достигнува далеку зад задните седишта, зголемувајќи ја светлината во СУВ возилото и отвора чувство за просторност.

Дизајнерите на Опел исто така, ги намалија традиционалните, т.н. “сечени линии” во каросеријата – неопходни за различни отвори како што се вратите и хаубата и тоа до апсолутен минимум. Горната линија на сите врати е скриена во жолтиот акцент и една од задните врати се совпаѓа со отворањето на багажникот. Постигнувајќи конвенционални елементи како што се рачките на вратите и надворешните ретровизори, каросеријата е мазна и околу некои детали како што се малите камери вградени во жолтата графика, поставени на страните на капак на хаубата, заменувајќи ги надворешните ретровизори.

Ретките графички детали го стимулираат изгледот на Opel GT X Experimental. Исечени триаголници се гравирани долж прагот под задната врата од страна на возачот: еден од нив содржи мал шестоаголен ЛЕД екран кој го покажува нивото на електрично полнење на батеријата. Тркала со 17 инча изгледаат многу поголеми благодарение на цврстите гумени покривки што се протегаат преку работ за визуелно зголемување на големината на темно сините гуми. За да се нагласи СУВ карактерот на автомобилот, заштитното обложување завршува околу долниот дел на каросеријата давајќи му на Opel GT X Experimental цврст, робустен и солиден изглед.

-Опел ГТ Џ Еџпериментал го покажува духот на нашите основни вредности на брендот – германски, пристапен, возбудлив. Тоа е “пристапен” концепт со кој луѓето можат да се идентификуваат. Тоа самоуверено го комбинира исполнувањето на чист и храбар дизајн со прогресивна технологија која го олеснува животот. Јасно, ова возило сигнализира многу возбудлива иднина за брендот – изјави Марк Адамс.

Опел Цомпасс и Опел Визор даваат нов визуелен идентитет на идните модели на Опел

Opel GT X Experimental, исто така, открива нова тема на предниот и заден изглед на идните модели за прв пат. Опел Компас ги организира дизајнерските елементи заедно со две силни оски кои ненадејно се пресекуваат. Легендарниот амблем на брендот сега е фокус точка повеќе од кога било досега. Во поостра и почиста изведба, линијата на средишната линија на хаубата претставува вертикална оска. Хоризонталната оска е симболизирана од типичниот светлосен потпис на Опел во форма на крило кој ќе продолжи да се прикажува на сите идни Опел возила. Задниот дел го отелотворува изгледот на предната изглед и го прикажува Опел Компас.

Следејќи ја темата на Опел Компас и во согласност со пристапот за создавање на најчистиот можен дизајн, дизајнерите на Опел исто така создадоа ново лице на Опел кое го изразува пионерскиот дух на компанијата: “Опел Визор”.  Опел Визор е целосен единечен модул кој ги опфаќа сите високо-технолошки и елементи на брендот како што е ЛЕД блиц амблемот која ја прикажува состојбата на работењето на автомобилот со осветлување во различни бои, ЛЕД матрикс фарови, дневно светло во форма на крило, како и сите камери и сензори на системите за помош и автономни функции за возење под темно обоениот плексиглас. Елегантниот модул смело се протега низ предниот дел на автомобилот веднаш под хаубата. Новиот, препознатлив Опел Визор е поставен да биде главен дизајн елемент за сите модели на Опел подоцна во 2020-тите години.

Внатрешност околу чист панел: Визуелна и дигитална детоксикација за релаксирачка оаза

Внатрешниот ентериер на Opel GT X Experimental ги следи истите принципи и се бори за визуелна и дигитална детоксикација. Опкружен е со панорамско ветробранско стакло / покрив и непрекинат страничен прозорец, и елеганцијата на кабината ги маскира иновациите што ги поседува. Внатрешноста се карактеризира со табла со инструменти споена во модул кој го имитира Опел Визор – “чист панел” на Опел.

Еден широк, единствен екран ги поздравува возачите и покажува дека мноштвото екрани, копчиња и контроли кои често се гледаат во тековните производствени возила би можеле да станат застарени. Чистата табла им овозможува на возачите да имаат пристап до најновата технологија и да ги добијат информациите што им се потребни, додека ги елиминираат сите визуелно елементи што им го одземаат вниманието. Чистотата на дизајнот на ентериерот, исто така, може да се види во паметното позиционирање на отворите за проветрување. Тие се скриени зад екраните, дозволувајќи им кружни и мазни површини.

Чистиот панел исто така покажува како Опел овозможува технологијата да ги поедностави животите на клиентите. Двата екрана на крајниот лев дел и десно од предниот панел ги прикажуваат страничните погледи снимени со камерите со мал изглед. На друго место, дизајнот на управувачот е поедноставен, додека неговиот централен модул го повторува обликот на Опел Визор.

Овој чист хај-тек пристап продолжува низ внатрешноста. На пример, четирите седишта изгледаат како да лебдат, додека звучници што се отстрануваат се сместени под потпирачите за глава, исто така, овозможуваат звучно искуство во автомобилот. Графичките детали исто така ја нагласуваат строгата чистота на дизајнот во внатрешноста: темата на исечениот триаголник се повторува на потпирачите на седиштата и на педалите за гас и сопирачки.

Концептните возила на Опел ја покажаат иднината на Опел повеќе од 50 години

Името на Opel GT X Experimental потсетува на пионерскиот концептен автомобил на Опел од 1965 – Еџпериментал ГТ, достапен како купе, кој исто така беше првиот концепт автомобил што некогаш го направил производител на автомобили во Европа. Дополнителниот Џ го нагласува планот на Опел за понатамошно развивање на своето место на пазарот на СУВ возилата: 40 отсто од сите автомобили на Опел што се продаваат во 2021 година треба да бидат СУВ.

Со децении, Опел користеше концептни автомобили за да ја обликува својата иднина. Повеќето концептите никогаш не биле наменети за да бидат произведени, но му овозможи на брендот да ги постави водечките принципи за претстојните модели. Во овој поглед, трите најнови концептни автомобили од Опел покажуваат јасна кохерентност со развојот на брендот.

Концептот Монза од 2013 година ја рефлектираше потрагата на Опел за поголема ефикасност (лесен, добар пакет, мотори) и за изразување на ефикасноста во елегантен дизајн. ГТ Цонцепт 2016 ја искористи ефикасноста на следното ниво, со дизајн околу клучните идеи за пристапност, едноставност и чистота. Ова сега е преземено на следното ниво од Opel GT X Experimental и неговата филозофија базирана на вредностите на брендот – германски, пристапни, возбудливи – се изразува со чист и храбар дизајн.

Поврзани новости