Опаѓа бројот на новозаразени од корона вирус во Албанија

by Fokus 12:45
12:45

Во Албанија и понатаму опаѓа бројот на новозаразени со корона вирус, а се зголемува бројот на излекуваните.

Во последното деноноќие новодијагностицирани се само седум случаи, со што вкупната бројка на заразени изнесува 416 лица. Во исто време излекувани се 17, со што вкупната бројка се зголеми на 182 лица.

- Advertisements -

-Во последните 24 часа извршени се 162 тестирања, при што само седум од нив се со позитивен резултат. До сега тестирани се вкупно 3.385 сомнителни случаи, а Ковид-19 е дијагностициран кај 416 од нив.

– Излекувани се вкупно 182, додека за жал битката со корона вирусот ја изгубија 23 лица, изјави Марјета Дервиши од Институтот за јавно здравје. Таа додаде дека тројца од новозаразените се од Тирана додека четворица од Скадар.

Според неа, во Инфективната клиника се наоѓаат 50 пациенти, од нив шестмина се на интензивна нега, додека еден пациент е интубиран. Во болницата „Шефќет Ндроќи“ хоспитализирани се шест пациенти, од нив четворица се интубирани.

Поврзани новости