ОЛАФ ќе се вклучи во истрагата за Лидија Димова

by fokus 16:51
16:51

ОЛАФ – Европската канцеларија која е надлежна за истраги поврзани со измами при Европската комисија ќе се вклучи во истрагата што ја води Обвинителството за гонење на органзиран криминал и корупција против поранешната директорка на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова.

Обвинителката што го води предметот очекува средба со претставници на ОЛАФ која е од клучно значење за истрагата.

-По предметот активно се постапува во насока на обезбедување на дополнителен доказен материјал од надлежните институции. Предметниот обвинител очекува да биде реализирана средбата со претставници на ОЛАФ која е од клучно значење во предметот, велат од Обвинителството за Фокус.

Поради обемноста на прибраниот доказен материјал, како и ограничувањата што произлегле како резултат на пандемијата, обвинителот побарал дополнително време за спроведување на процесни дејствија од републичкиот јавен обвинител. Други детали од Обвинителството не соопштуваат.

Истрагата за Димова трае повеќе од една година и се уште нема обвинение откако обвинителот побара дополнителни шест месеци за да продолжи да истражува.

Димова беше разрешена и против нејзе беше отворена истрага откако беше обелоденето дека во изминативе три години Националната агенција доделила грантови од програмата „Еразмус 2“ во износ од 270 илјади евра на фризерница. Сопственикот истовремено бил и надворешен експерт во Националната агенција, а беше објавено и дека во благајната на Агенцијата недостасуваат 15 илјади евра.

Веднаш по објавеното истражување цел државен врв, на чело со премиерот Зоран Заев, Вицепремиерот за борба против корупцијата, Љупчо Николовски, вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров повикаа случајот да се истражи и да се открие дали се точни обвинувањата за злоупотреба на европските пари. Иако не беше докажан криминалот, власта побара Управниот одбор да ја разреши Димова повикувајќи се на етичкиот кодекс.

Судијата ѝ ги одзеде двата пасоши, ѝ наложи повремено да се јавува во судот и ѝ изрече забрана за вршење на одредени дејности. Неделникот„Фокус“ во ноември, минатата година објави дека Димова не се сомничи само за засега недокажана проневера на пари во аферата „Фризерница“ туку се сомничи и за други злоупотреби.

Ф.Ф.С.

Пандемијата ја забавила истрагата за Лидија Димова, обвинение нема, обвинителот ќе побара продолжување на рокот

Поврзани новости