Оксфордската вакцина за најзагрозените во Британија може да стигне до крајот на годинава

by fokus 15:51
15:51

Оксфордската вакцина против Ковид 19 за потребите на најзагрозените во Британија можеби ќе стигне до крајот на оваа или на почетокот на наредната година.

Британската компанија „АстраЗенека“ којашто ја разви заедно со научници од Оксфорд во наредните месец дена ќе произведе околу милијарда дози, изјавил за Индекс.хр професорот по молекуларна биологија од Медицинскиот факултет во Оксфорд, Кристија Рамадан.

- Advertisements -

Тој вели дека „АстраЗенека“ за време на пандемијата нема да има финансиски профит од вакцините поради договорот со Универзитетот во Оксфорд и бидејќи државните и приватните партнери обезбедиле финансиски средства вакцината да се развие и произведе.

Поврзани новости