Одбрана на таткото кој злоставуваше девојче во Белград: „Користев наркотици, лекови и алкохол“

by Fokus

Триесет и осумгодишниот Урош П. пред рочиштето во Првото основно јавно обвинителство во Белград, на кое решил да се брани молчејќи, половина час разговарал со својот адвокат за да одлучи дали ќе изнесе одбрана или не.

„Тој го искористи законското право да не дава одбрана, односно да се брани молчејќи. Не плачеше, не ја влечеше косата или нешто слично, не изгледаше како очаен човек. Не ни праша дали неговото дете е живо“, откри соговорникот на Курир.

На рочиштето само рекол дека е зависник и дека користи различни видови наркотици, лекови и алкохол.

„Дури и она што го кажа во една реченица најверојатно е дизајнирано да ја оправда или барем да ја намали неговата вина за она за што беше обвинет“, додава соговорникот.

По рочиштето, Урош П. добил притвор до 30 дена и спроведен во Централниот затвор.

На 24.3.2023 година, извршен е претрес во стан на подрачјето на Звездара во кој е пронајдена малолетна жртва, а дежурниот заменик јавен обвинител наредил полициските службеници да издадат наредба за претрес по осомничениот У.П. кој побегнал. Истото на 28.3.2023 година беше пронајден и уапсен.

Поврзани новости