Од утре Шарената револуција се враќа на улиците

by Фокус 19:19
19:19

Граѓанската иницијатива „Протестирам” го поддржа Второмајскиот протестен марш за работничките права и најави продолжение на протестите на Шарената револуција.

„Секој кој протестира против авторитарниот и корумпиран режим, на ненасилен начин и без да ја монопилизира борбата е дел од ‪#‎Протестирам‬. Во понеделник, на 2 мај, Повелбата за солидарност на синдикатите и здруженијата за работнички права организира протестен марш против постојаното погазување на правата и достоинството на работничките и работниците. Ги повикуваме сите кои ја поддржуваат оваа борба да се придружат кон маршот во 18 часот, пред Дом на градежници.

- Advertisements -

Од вторник, во исто време, пред СЈО ги продолжуваме протестите, сѐ до исполнување на нашите барања , стои во повикот на „Протестирам“.

Поврзани новости