Од Ковид-19 досега се заразени над 2,7 милиони граѓани

by fokus 10:52
10:52

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 2.732.702 лица. Од нив починати се 191.150, а оздравеле 750.864 луѓе.

– Мнозинството Европејци ги поддржуваат политичките мерки преземени за да се спречи ширењето на новиот корона вирус и од локалните самоуправи и од Светската здравствена организација, се вели во студијата на германски универзитет, цитирана од ДПА.

- Advertisements -
Banner 300x250_

Беа анкетирани околу 7.500 луѓе од Германија, Данска, Франција, Италија, Велика Британија, Португалија и Холандија за репрезентативна студија спроведена под раководство на Универзитетот во Хамбург. Шеесет проценти велат дека нивните земји реагирале правилно на пандемијата, а 16 проценти не ги поддржуваат мерките. Истражувањето најде особено силна поддршка – најмалку 80 проценти – за откажување на јавни настани, затворање на границите и училиштата. Користењето апликации за следење и податоци за мобилни телефони за да ги идентификувате луѓето кои имале контакт со заразени, создава различни одговори во зависност од земјата. Таква мерка во Германија одобруваат околу половината анкетирани, додека во Италија тој удел е 85 проценти.

– Бројот на потврдени случаи на инфекција со новиот корона вирус во Германија се зголеми за 2.337 на 150.383, според најновите објавени податоци од Институтот за инфективни болести Роберт Кох.

– Компанијата Џонсон/Џонсон соопшти дека постигнале договор со биофармацевтската компанија Емергент БиоСолушн за користење на нивниот погон за производство на повеќе од милијарда дози вакцини против Ковид-19 чие тестирање е во тек .

Поврзани новости