Од коронавирусот починаа 1.770 лица, а заразени се 70.000

by fokus 08:54
08:54

Бројката на потврдени случаи со коронавирус во Кина достигна над 70.000 луѓе.

Досега починале околу 1.770, а само во последниве 24 часа биле регистрирани над 2.000 нови случаи. Тоа го потврди трендот на намалување на бројот на нови случаи заразени со овој смртоносен вирус.

- Advertisements -

Во меѓувреме, Јапонија соопшти дека дека биле забележани уште 70 инфекции на патничкиот брод кој е под карантин на јапонскиот брег. Досега таму имало над 350 заразени.

Поврзани новости