Од идната недела дистрибуција на вакцинитe во аптеките низ САД

by fokus 20:22
20:22

САД ќе ја зголемат дистрибуцијата на вакцините против коронавирус од 11 милиони до 13.5 милиони дози неделно, изјави Џен Псаки, портпаролка на Белата куќа. 

На пресот денеска таа изјави дека бројката на дистрибуирани вакцини од 20 јануари, кога претседателот Џо Бајден ја презеде претседателската палка, се зголемила за 57 отсто. 

- Advertisements -

Псаки додаде дека администрацијата работи на реализација на програмата за проширување на дистрибуцијата до локалните аптеки и фармации низ САД. Веќе идната недела, локалните аптеки ќе добијат еден милион дози. 

-Програмата предвидува проширена дистрибуција до американските соседства со тоа што луѓето ќе можат се јават, да закажат и да добијат доза удобно и брзо, изјави таа.  

Според неа, програмата треба да ги опфати најмалку 40.000 аптеки и фармации низ целата земја.

Поврзани новости