Од домот на началникот Величковиќ одземени документи, бил вршен претрес

by fokus 13:34
13:34

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска информираше дека вчера во рамки на предистражна постапка што се води во ова обвинителство, извршен е претрес на дом на лицето С.В. во Куманово, односно на началникот на кумановската полиција.

-Наредбата за претрес на дом е издадена од страна на Судија на претходна постапка од Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје. Цел на претресот беше пронаоѓање траги на кривично дело или предмети важни за кривичната постапка и нивно одземање. Одземени се предмети што содржат податоци во писмена форма и предмети што содржат податоци во електронска форма, во врска со кривични дела – Злосторничко здружување од чл.394 и Злоупотреба на службената положба и овластување од чл.353 од Кривичниот законик, како и други кривични дела за кои се гони по службена должност, се вели во соопштението на Основното јавно обвинителство.

- Advertisements -

Оттаму велат дека немало наредба за приведување на началникот, туку само судска наредба за претрес.

Поврзани новости