Обвинителството побара притвор за четворица од демонстрантите

by Фокус 09:22
09:22

Обвинителството вчера побара притвор за четворица од учесниците во завчерашните протести организирани за случајот Мартин Нешкоски, откако Министерството за внатрешни работи поднесе кривични пријави против нив.

„Основното јавно обвинителство – Скопје денес прими кривична пријава од страна на Министерството за внатрешни работи против четири лица, за кривично дело – Учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие, сторени во текот на вчерашните протести пред Владата на Република Македонија. Постапувајќи по поднесената кривична пријава, а со цел да се обезбеди непречено одвивање на истрагата од страна на Основното јавно обвинителство – Скопје до Основниот суд Скопје 1 – Скопје е поднесен Предлог за определување мерка Притвор против сите четири осомничени лица, поради постоење на околности кои укажуваат на опасност од бегство и поради постоење на особени околности што го оправдуваат стравувањето дека осомничените ќе го повторат делото, а со оглед дека се работи за кривично дело против јавниот ред“, се вели во соопштението на Јавното обвинителство.

- Advertisements -

Дали пријавените ќе завршат во притвор, денес, одлука треба да донесе судија на претходна постапка. Од Основниот суд Скопје 1 не информираа дека набрзо ќе имаат информации за јавноста.

Поврзани новости