Обвинителството отвори 13 предистражни постапки за изборни нерегуларности

by fokus 12:40
12:40

Основното јавно обвинителство отворило 13 предистражни постапки поради сомнеж за изборни нерегуларности, истакна на денешната прес конференција в.д. републичкиот јавен обвинител Џељаљ Бајрами.

-За шест предмети постои основано сомнение за извршени изборни нерегуларности, како поткуп, злоупотреба на избирачко право и сл, а отворени се и дополнителни седум предмети, но за нив постапката е во фаза на прибирање на материјални докази, истакна обвинителот Бајрами.

- Advertisements -

Тој со јавноста не сподели повеќе детали, бидејќи како што напомена предистражните постапки се тајни, но на новинарско прашање одговори дека дел од пријавите пристигнале и од политички партии. Бајрами додаде дека до побвинителството пристигнале поголем дел на пријави, но дел од нив не биле основани.

Поврзани новости