Обвинителството издаде наредба за приведување на 15 насилници, МВР ги бара

by fokus 23:41
23:41

Вечерва Основното јавно обвнителство Скопје издаде наредба да се приведат 15 учесници во насилствата врз пратениците, новинарите и полицајците, а МВР веќе постапува по тоа барање, неофицијално дознава „Фокус“.

Осомничените, штом ќе бидат пронајдени, ќе бидат однесени во полициска станица, а потоа ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка, по што ќе биде познато дали ќе им се одреди притвор или некоја друга мерка.

- Advertisements -

Претходно МВР испрати писмо до Основното јавно обвинителство со кое бара под итно да се повикаат на сослушување и да им се одредат мерки за обезбедување на четири лица за кои се обезбедени докази дека биле организатори и водачи на насилството врз пратениците кое се случи во четвртокот во Парламентот.

Неофицијално станува збор за Б.Д,  Б.И, В.Ј.и И.Д.

Поврзани новости