Обвинителката Јосифовска денеска сведочела за случајот „Рекет“

by fokus 15:20
15:20

Обвинителката Елизабета Јосифовска која е дел од тимот на СЈО, денеска била да сведочи во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, а во врска со истрагата за „Рекет“, дознава „Фокус“ од извори од обвинителството.

Специјалната обвинителка Елизабета Јосифовска пред неколку дена се појави во јавноста и потврди дека таа го потпишала позитивното мислење за да му се одобри времен пасош на осомничениот во случајот „Империја“, Орце Камчев, но по барање на шефицата Катица Јанева.

- Advertising -
 

Таа појасни дека во отсуство на шефицата на СЈО, Јанева, која била на одмор, таа ја заменувала и ги потпишувала сите документи.

Јосифовска вели дека мислењето за пасошот на Камчев била одлука на Јанева и како нејзина заменичка била должна да ја потпише.

– Тоа е нејзина одлука изготвена по нејзин налог,  јас технички сум ја потпишала под нејзиното име  и ние како помошници на специјалниот јавен обвинител не можеме да ги менуваме нејзините одлуки – вели Јосифовска.

По Јосифовска, во текот на утрешниот ден ќе сведочи и обвинителката Лиле Стефанова.

Валентина Вурмо

Поврзани новости