Обвинение против 66-годишен маж за смртта на фудбалерот Сала

by Fokus 10:36
10:36

Управата за цивилното воздухопловство на Велика Британија соопшти дека поднела обвинение за 66-годишниот Дејвид Хендерсон за кршење на законите за воздушна навигација. Ова е утврдено за време на истрагата за авионската несреќа во 2019 година, во која загина фудбалерот Емилијано Сала.

За 66-годишниот Хендерсон, кој првично требаше да слета со Сала, се вели дека играл улога на посредник во организирањето на летот на фудбалерот и е обвинет за „небрежност“. Човекот треба да се појави пред судот во Кардиф на 26 октомври, откако се појави пред британскиот суд на крајот на септември.

- Advertisements -

Да потсетиме, Сала се пресели во Кардиф од Нант за 15 милиони фунти. Тој полета на локацијата на новиот тим, но авионот во кој се наоѓаше исчезна од радарот ноќта на 22 јануари. На 3 февруари, авионот беше пронајден на дното на Ла Манш, а телото на Сала беше пронајдено меѓу остатоците. Телото на пилотот никогаш не е пронајдено.

Поврзани новости