Обновен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид

by Fokus 14:15
14:15

Во текот на вчерашниот ден беше уништен, а таквиот чин го осудија и манедонското Министерство за надворшени работи и градоначалникот на Охрид, Константин Георгиевски.

Градоначалникот денеска информираше дека по налог на Општина Охрид, службите на ЈП „Градски гробишта“ поставија нова плоча со натпис на споменикот „Солза на Роза“.

- Advertisements -

-Ова спомен обележје продолжува да биде симбол на сочувство и почитта за 15-темина бугарски туристи кои трагично загинаа во несреќата на бродот ‘Илинден’, на 5 септември 2009 година, напиша Георгиевски на Фесјбук.

 

Поврзани новости