Објавена програмата за годинашното КОВИД-издание на Струмичкиот карневал

by Fokus 14:58
14:58

Организацискиот одбор на Струмичкиот карневал денеска соопшти дека донел одлука на симболичен начин да ги одбележи годинашните карневалски празнувања со мерки и активности во рамките на протоколите за заштита од Ковид-19.

Одбележувањата почнуваат на 10 овој месец со девет дневна изложба на отворено „Струмички карневал“ на плоштадот „Гоце Делчев“ и булеварот „Маршал Тито“, а излозите на продавниците ќе бидат уредени во духот на карневалот.

- Advertisements -

Наредниот ден Библиотеката „Благој Мучето“ ќе ги додели наградите од Традиционалниот литературен конкурс на тема ,,Карневалска магија“, додека на 12 март ќе биде подигнато знамето на Струмичкиот карневал и ќе се отвори ретроспективната изложба на фотографии од карневалот.

На 16 овој месец ќе бидат соопштени најуспешните автори на карикатури и афоризми од годинашниот Меѓународен фестивал на карикатура и афоризам на тема карневал и еротика.

Следниот ден е резервиран за Тримерскиот ручек, а во рамки на карневалските денови во програмата на Телевизијата „ВИС“ ќе гостуваат карневалски групи и ќе се емитуваат содржини посветени на Струмичкиот карневал.

Во денешното соопштение на Организацискиот одбор стои дека тој се оградува од секакво оранизирање на забави и спонтан настап на поединци и групи за време на традиционалниот детски карневал по повод Прочка и традиционалниот Струмички карневал во рамките на Тримерските празнувања и апелира до сите оние кои планираат да го сторат тоа да ги почитуваат протоколите за заштита од Ковид-19.

Поврзани новости