Обама во Атина ќе и замери на Грција за блокадата на Македонија?

by fokus 11:52
11:52

Америкаснкиот претседател Барак Обама при претстојната посета на Атина ќе изрази загриженост за дозволата за употребата на грчките пристаништа од руските воени бродови и за континуираното блокирање на приемот на Македонија во НАТО, пишуваат Лук Кофи (Luke Coffey) и Даниел Кочис (Daniel Kochis) во коментарот објавен на порталот Херитиџ (Heritage.org).

Како што се вели во коментарот на овие двајца автори, спротивставувањето на Грција за членството на Македонија во НАТО и легалноста на оваа позиција во однос на меѓународното право, ја доведе во прашање политиката на отворена врата на НАТО, а САД треба да ја поттикне Грција да дозволи Македонија да влезе во НАТО под условите на привремената спогодба од 1995 година.

- Advertisements -

Белата куќа објави дека од 15 до 18 ноември претседателот Барак Обама ќе ги посети Грција и Германија. Во Атина Обама ќе се сретне со претседателот на Грција Прокопис Павлопулос и премиерот Алексис Ципрас.

Поврзани новости