Њујорк ги затвора училиштата во обид да спречи ширење на Ковид-19

by Fokus 08:15
08:15

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио, објави дека јавните училишта од денеска ќе бидат затворени поради зголеменото ширење на новиот коронавирус.

-Просечниот број на заразени лица во однос на анализираните го достигна прагот од 3 проценти за седум дена. За жал, тоа значи дека училишните згради ќе бидат затворени како мерка на претпазливост, напиша Де Блазио на Твитер.

- Advertisements -

Тој посочи дека граѓаните мора да се спротивстават на вториот бран на Ковид-19.

Одлуката на градоначалникот е донесена во време кога владини претставници во неколку десетици држави размислуваат или применуваат мерки за затворање за да се запрат досега најголемите стапки на инфекции со Ковид-19.

Стапката на позитивни тестови за Ковид-19 во Њујорк постепено се зголемува, откако драстично опадна во текот на летото, додека бројот на нови позитивни случаи и хоспитализации скокна во други региони во последните неколку недели.

На национално ниво, бројот на пациенти хоспитализирани со Ковид-19  достигна 75.000, што е нов рекорд.

Поврзани новости