НСДП: Наместо да овозможи мирен трансфер на власта, Груевски грчевито наметнува свои концепти

by fokus 14:48
14:48

Најголемиот виновник за политичката криза упорно се обидува да се наматне како дел од решението на проблемот кој тој го создаде, реагираат денеска од НСДП, откако Груевски вчера на еврокомесарот Хан му повтори дека тие прифаќаат или нови избори или малцинска влада.

-Наместо да овозможи мирен трансфер на власта по институционален пат, Никола Груевски грчевито се обидува да наметнува концепти за излез од кризата, да дава предлози за тоа како би требало да изгледа новата влада на Република Македонија, иако за тоа по 11 декември нема никаков политички легитимитет и кредибилитет. Времето, енергијата и парите кои десет години ги трошеше на создавање на тесна врска помеѓу криминалот и политика, на подредување на државата на лукративните интереси на тесното партиско раководство, очигледно дека на Никола Груесвки не му е лесно да ги остави позади себе, се вели во соопштението на НСДП.

 

Поврзани новости