Новиот вид на корона вирус откриен и во Германија

by fokus 20:02
20:02

Во Германија е откриен новиот вид на корона вирус, кој брзо се шири во Велика Британија, соопштија денеска властите во германската покраина Баден-Виртемберг.

Лицето кое е заразено пристигнало во Франкфурт од Британија на 20 декември во посета на своите роднини и било позитивно на тестот веднаш по доаѓањето, соопшти на Твитер Министерството за здравство на оваа покраина.

- Advertisements -

Лицето било пречекано на аеродромот со автомобил од страна на членови на неговото семејство и оттогаш се наоѓа во домашен карантин.

Поврзани новости