Нови затруени од свадбарско мени

by fokus

Пет лица од кочанското село Тркање кои биле гости на свадба се пренесени во штипската Клиничка болница. Со знаци на труење, висока температура, дијареа и повраќање завршиле на Инфективното одделение.

Според нивните кажувања, биле на свадба во Кочани и јаделе од свадбеното мени во кое имало стек, плескавици и пирошки.

Неофицијално, храната во хотелот каде биле на свадба ја дистрибуирала истата фирма која предминатиот викенд носела храна и во штипски ресторан во кој беа затруени шеснаесет лица. Кај нив беше откриена бактеријата салмонела, а тие со тешка клиничка слика биле пренесени на Инфективно.

Се очекува во текот на наредните денови надлежните служби да одговорат зошто фирма за која се претпоставува дека е виновна за труењето  и натаму продолжила да доставува храна.

Поврзани новости