Нови гранатирања во Киев

by fokus

Рано утрово, на социјалните мрежи се појавија непотврдени информации за експлозии во јужните градови Одеса и Запорожје.

Оливер Керол, дописник на Економист, објави дека слушнал гласни звуци во Одеса, кои би можеле да бидат системи за противвоздушна одбрана што соборуваат проектили.

А во Запорожје, секретарот на градскиот совет, Анатолиј Куртев, на Телеграм напиша дека експлозијата ја погодила железничката станица. Засега нема детали за евентуални жртвите во овие области.

Денеска е 21 ден од почетокот на воената инвазија на Русија на Украина. Рано утрово во повеќе градови се огласиле сирени за воздушна опасност, додека во Киев е на сила 35-часовен полициски час, кој почна синоќа во 20 часот.

Но, според објави на социјалните мрежи, рано утринава се слушнале експлозии и во главниот град.

Градските служби за итни случаи сега велат дека 12-катна станбена зграда во областа Шевченко била погодена од руско гранатирање околу 6 часот наутро, а оштетена е и соседната деветкатна зграда, велат властите.

Две лица се повредени, а 35 се евакуирани од зградата. Пожарот бил изгаснат во 7.45 часот, а спасувачите сега трагаат по преживеани.

Видеата објавени претходно на социјалните мрежи покажаа големи облаци од чад како се шират во воздухот од зградите.

Жителите низ градот остануваат затрупани во бункери, подземни засолништа и нивните домови поради дводневен полициски час.

Официјалните лица предупредија дека тоа е „тежок и опасен“ момент за главниот град.

Поврзани новости