Нови 758 заразени, 29 проценти од тестираните

by fokus 17:54
17:54

Во последните 24 часа се направени 2562 тестирања, а регистрирани се 758 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-324, Куманово-43, Штип-22, Прилеп-46, Тетово-21, Струга-27, Велес-26, Битола-23, Охрид-28, Кавадарци-36, Гостивар-32, Гевгелија-17, Струмица-26, Крива Паланка-3, Радовиш-5, Кочани-19, Пробиштип-1, Пехчево-2, Берово-2, Валандово-8, Виница-2, Делчево-8, Кратово-4, Свети Николе-6, Кичево-14, Ресен-2, Неготино-11, соопшти Министерството за здравство.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 944 оздравени пациенти од: Скопје-270, Куманово-51, Дебар-24, Штип-25, Прилеп-69, Тетово-36, Струга-43, Велес-51, Битола-53, Охрид-46, Кавадарци-53, Гостивар-44, Гевгелија-30, Струмица-20, Крива Паланка-6, Радовиш-12, Кочани-19, Пробиштип-7, Демир Хисар-1, Пехчево-2, Берово-8, Валандово-6, Кратово-3, Свети Николе-15, Кичево-19, Ресен-13 и Неготино-18.

- Advertisements -

Од вчера се регистрираат два контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 34165, активни 11653
• Куманово 4511, активни 565
• Дебар 590, активни 114
• Штип 3215, активни 359
• Прилеп 3992, активни 765
• Тетово 4631, активни 956
• Струга 1931, активни 387
• Велес 2630, активни 544
• Битола 2889, активни 683
• Охрид 2245, активни 604
• Кавадарци 1928, активни 540
• Гостивар 3263, активни 645
• Гевгелија 1077 активни 301 (73 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 183 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2184, активни 625
• Крива Паланка 570, активни 118
• Радовиш 583, активни 126
• Крушево 155, активни 68
• Кочани 1536, активни 255
• Пробиштип 429, активни 46
• Демир Хисар 227, активни 38
• Македонски Брод 208, активни 33
• Пехчево 131, активни 15
• Берово 471, активни 70
• Валандово 282, активни 57
• Виница 432, активни 67
• Делчево 651, активни 219 (179 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 185, активни 25
• Свети Николе 1016, активни 136
• Кичево 1526, активни 268
• Ресен 602, активни 138
• Неготино 935, активни 331 (150 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2562 теста се преку: ИЈЗ-446, ЦЈЗ Скопје-75, Авицена-271, Биотек-256, МАНУ -119, Жан Митрев (Филип Втори)-175, Систина со PCR метода -180, лабораторија Лаор –31, Судска медицина-8, ЦЈЗ Битола-32, Инфективна клиника-1, ГАК-14, Синлаб-66, Ремедика-38, лабораторија болница Козле-18, ЈЗУ (рапид тест) -830, УК Пулмологија со алергологија –2, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 383.769 тестирања на Ковид -19.

Поврзани новости