Нови 600 заразени во Албанија

by Fokus 20:34
20:34

По вчерашниот низок број новозаразени од Ковид-19, во последното деноноќие забележан е раст на случаите со опасниот вирус. Исто така, поголем е, речиси за двапати, и бројот на починатите, јави дописникот на МИА од Тирана.

– Во изминатите 24 часа од направените 3.424 тестови позитивен резултат е добиен кај 660 лица, што е околу 20 отсто од тестираните. Во исто време, битката со опасниот вирус ја загубија 11, додека во списокот на оздравени се внесени 555 лица, информираше Министерството за здравство и социјална заштита.

- Advertisements -

Според Министерството, зголемување бележи и бројот на хоспитализирани. Во четирите ковид болници се третираат 287 пациенти, 23 на интензивна терапија, од нив шестмина интубирани.

Поврзани новости