Нови 556 случаи на ковид-19 од 2.953 тестoви

by Fokus 20:32
20:32

Во последното деноноќие регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 од вкупно 2 953 теста.

Новите случаи се регистрирани во: Скопје-270, Куманово-24, Штип-17, Прилеп-17, Тетово-17, Струга-6, Велес-23, Битола-10, Охрид-12, Кавадарци-21, Гостивар-17, Гевгелија-6, Струмица-22, Крива Паланка-13, Радовиш-10, Кочани-14, Пробиштип-1, Македонски Брод-4, Пехчево-6, Берово-12, Валандово-1, Виница-2, Делчево-4, Кратово-5, Свети Николе-3, Кичево-12, Ресен-1 и Неготино-6.

- Advertisements -

Вкупната бројка на дијагностицирани со во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 86 150, бројката на оздравени пациенти е 67 164, на починати е 2 614, а бројот на активни случаи изнесува 16 372.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 37326, активни 10 017
• Куманово 4865, активни 474
• Дебар 673, активни 127
• Штип 3368, активни 185
• Прилеп 4346, активни 374
• Тетово 4860, активни 715
• Струга 2086, активни 227
• Велес 2854, активни 388
• Битола 3106, активни 405
• Охрид 2543, активни 429
• Кавадарци 2255, активни 469
• Гостивар 3456, активни 443
• Гевгелија 1208, активни 214 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 207 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2382, активни 435
• Крива Паланка 665, активни 104
• Радовиш 644, активни 71
• Крушево 169, активни 18
• Кочани 1653, активни 181
• Пробиштип 460, активни 33
• Демир Хисар 239, активни 30
• Македонски Брод 227, активни 13
• Пехчево 165, активни 24
• Берово 543, активни 75
• Валандово 318, активни 37
• Виница 460, активни 60
• Делчево 681, активни 202 (183 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 200, активни 15
• Свети Николе 1050, активни 66
• Кичево 1612, активни 184
• Ресен 665, активни 114
• Неготино 1071, активни 243 (173 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Поврзани новости