Нови 345 случаи на Ковид-19 од 2.455 тестирања

by Fokus 19:26
19:26

Во последните 24 часа се направени 2455 тестирања, а регистрирани се 345 нови случаи на Ковид-19, , информира Министерството за здравство.

Од новите случаи на Ковид-19 129 се во Скопје, Куманово-21, Дебар-9, Штип-12, Прилеп-26, Тетово-10, Струга-8, Велес-13, Битола-6, Охрид-23, Кавадарци-31, Гостивар-1, Гевгелија-7, Струмица-9, Крива Паланка-6, Радовиш-5, Крушево-4, Пробиштип-1, Виница-3, Делчево-2, Кратово-1, Кичево-1, Ресен-3 и Неготино-14.

- Advertisements -

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 86494, бројката на оздравени пациенти е 67453, на починати е 2622, а бројот на активни случаи изнесува 16419. Од вчерашната статистика се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 37455, активни 10022
• Куманово 4886, активни 476
• Дебар 682, активни 136
• Штип 3379, активни 184
• Прилеп 4372, активни 384
• Тетово 4870, активни 698
• Струга 2094, активни 234
• Велес 2867, активни 390
• Битола 3112, активни 392
• Охрид 2566, активни 452
• Кавадарци 2286, активни 500
• Гостивар 3457, активни 433
• Гевгелија 1215, активни 216 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 208 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2391, активни 438
• Крива Паланка 671, активни 104
• Радовиш 649, активни 73
• Крушево 173, активни 21
• Кочани 1652, активни 169
• Пробиштип 462, активни 34
• Демир Хисар 239, активни 29
• Македонски Брод 227, активни 13
• Пехчево 165, активни 22
• Берово 543, активни 68
• Валандово 318, активни 34
• Виница 463, активни 62
• Делчево 683, активни 204 (183 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 201, активни 16
• Свети Николе 1050, активни 65
• Кичево 1613, активни 179
• Ресен 668, активни 114
• Неготино 1085, активни 257 (174 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2455 теста се преку: ИЈЗ-650, ЦЈЗ Скопје-54,  Авицена-425, Биотек-245, МАНУ -105,  Жан Митрев (Филип Втори)-161, Систина со PCR метода -428, лабораторија Лаор –197, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-78, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-29, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -81, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 417.212 тестирања на Ковид -19.

Поврзани новости