Нови 316 заразени со Ковид-19, 11 починати

by fokus 16:40
16:40

Институтот за јавно здравје информира дека во последните 24 часа се направени 1562 тестови, а од нив 316 се позитивни на коронавирусот. Најмногу од нив во Скопје, 164, а потоа следуваат Прилеп со 34, Куманово со 16 новозаразени, Кавадарци и Неготино по 13, Тетово 12 и Гостивар- 10 новозаразени. Во неколку други градови има по едноцифрена бројка нови случаи.

Во последните 24 часа починаа 11 луѓе, а како оздравени се водат 681. Со ова вкупната бројка на инфицирани со Ковид19 од почетокот на епидемијата досега е 107 479, на починати 3206, а на оздравени 95 410. Активни се 8863 случаи.

- Advertisements -

Оваа статистика е објавена на веб страницата на Институтот за јавно здравје, додека Министерството за здравство уште нема излезено со официјална статистика.

Поврзани новости