Нови 125 заразени со корона вирусот, 89 од Скопје

by fokus 13:34
13:34

Во последните 24 часа се направени 1019 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19, информираше министерот Венко Филипче.

– Скопје 89
– Куманово 4
– Штип 2
– Прилеп 2
– Тетово 11
– Струга 3
– Велес 1
– Охрид 8
– Гостивар 1
– Струмица 2
– Кичево 1
– Ресен 1

- Advertisements -

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 6 оздравени пациенти.

– Скопје 1
– Прилеп 1
– Велес 4

Досега во земјата се направени вкупно 39033 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 19 теста се во рамките на скринингот во градинки во Скопје, нема позитивни резултати на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3364, бројката на оздравени пациенти е 1664, на починати е 164, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1536.

Поврзани новости