Новата влада на гости кај Иванов

by Фокус 10:14
10:14

Од претседателскиот кабинет соопштија дека Ѓорге Иванов денеска во неговиот кабинет на скопско Водно ќе ги прими членовите на новата влада.

Инаку, собранието синоќа пред полноќ го избра новиот владин кабинет на чело со лидерот на СДСМ Зоран Заев.

- Advertisements -

Со тоа, парламентарното мнозинство избра нова политичка гарнитура после цели 11 години, кога непрекианто владееше ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски.

Поврзани новости