Новак Ѓоковиќ го освои Австралија опен

by Fokus 11:55
11:55

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ стигна до новата титула на Грен слем турнири.

Ѓоковиќ го одигра своето деветто финале во Мелбурн и ја освои деветтата титула на Австралија опен. Иако имаше многу проблеми во изминатите две недели, на крајот го декласираше Даниил Медведев во финалето со фантастична игра.

- Advertisements -

Русинот беше разочаран, многумина беа убедени дека денес, ако ништо друго, барем ќе го измачуваше српскиот тенисер, но не можеше да му парира на првиот светски рекет. Се чинеше незаинтересиран и демотивиран од самиот почеток и беше јасно дека тоа не му е денот.

Ѓоковиќ победи со 7:5, 6:2, 6:2. Најмногу возбудувања имаше при првиот сет, каде беа видени вкупно три брејка. Ноле поведе со 3:0, но во петтиот гем Медведев го изедначи резултатот, но во 12-от гем, Ѓоковиќ дојде да го освои сетот со нов брејк.

Во преостанатите два сета, Новак лесно ја освојува 18-та Грен слем титула, па сега е на само две титули од Роџер Федерер и Рафаел Надал.

Новак има посебна врска со Мелбурн, ова го рече неколку пати претходно, а денес само докажа дека е апсолутен владетел на Австралија. Во основа, секогаш кога влегуваше во полуфиналето, го освојуваше овој турнир.

Поврзани новости