Нова ТВ: Во Бугарија илегално се продава крвна плазма како лек за Ковид-19

by Fokus 16:50
16:50

Бугарската телевизија Нова објави дека во земјата „на црно“ се продава крвна плазма од оздравени пациенти од Ковид-19. Цената на крвната плазна е над 2.500 евра.

Новинарите на телевизијата Нова, претставувајќи се како заинтересирани купувачи, се сретнале со посредниците во кругот на една софиска болница. Посредниците тврделе дека крвната плазма е од човек кој оздравел од Ковид-19 пред два месеца и оти за тоа ќе достават и ПЦР тест.

- Advertisements -

По прилогот на телевизијата Нова Софиското обвинителство покрена истрага.

– Трансфузијата на крвна плазма не е универзален лек и ако не е по препорака на лекар туку самоиницијативно, би можела да биде штетна. Терапијата со крвна плазма не е потврдена и се заснова само на прелиминарни студии. Важно е луѓето да го знаат ова, истакна бугарската експертка за медицинско право Марија Петрова.

Таа додаде дека продажбата на крвна плазма е кривично дело

Поврзани новости