Нов земјотрес почувствуван во Македонија, епицентарот е во Јадранскотo море

by fokus 14:21
14:21

Нов земјотрес попладнево, неколку минути по 14 часот се почувствува во земјава. Според првичните информации, епицентарот на земјотресот е во Јадранско море, a неговата јачина е 4,7 степени според Рихтеровата скала.

Епицентарот е на 38 километри од Тирана, на длабочина од два километра. По силниот земјотрес во Албанија, попладнево кај нас почувствуван беше уште еден земјотрес чиј епицентар беше во градот Мостар.

- Advertising -

Во силниот земјотрес што се случи ноќеска со јачина од 6,4 степени според Рихтер, во Албанија загинаа над десет лица, а стотици се повредени.

 

Поврзани новости