Нов земјотрес од 3,5 степени повторно ја стресе Петриња

by fokus 20:55
20:55

Прилично силен потрес со епицентар на шест километри западно од Петриња е почувствуван вечерва со магнитуда од 3,5 степени според Рихтеровата скала. Вечерашниот земјотрес, според сеизмографите на Хрватската сеизмолошка служба, е евидентиран околу 19 часот.

Од Геофизичкиот отсек на Природно-математичкиот факултет во Загреб информација дека на петрињското епицентрално подрачје од 28 декември се регистрирани 374 потреси од кои 109 во последните два дена.

- Advertisements -

Според проценки на сеизмолозите, ќе нема скоро смирување на тлото, а не е исклучена можноста за нов посилен земјотрес на подрачјето на Петриња во наредните денови, иако, како што истакнуваат, такво нешто е малку веројатно.

Поврзани новости