Нов црн рекорд во Србија – 5.613 заболени и 27 умрени од Ковид-19

by fokus 15:42
15:42

Во текот на последните 24 часа, во Србија регистрирани се 5.613 новозаболени лица и 27 умрени лица, што преставува нов црн рекорд како по бројот на заболени, така и по бројот на жртви на Ковид-19.

Епидемиологот Предраг Кон предупреди денеска дека поради постојаниот раст на бројот на ново заразени со коронавирус и оние на кои им е потребно болничко лекување, здравствениот систем во Србија е „на работ на преживување“.

- Advertisements -

Кон за РТС оцени дека и покрај предупредувачките бројки, повторното воведување на полициски час не е потребно.

-За што ни треба полициски час? Еве цел Белград е празен, кажа членот на владиниот Кризен штаб за сузбивање на епидемијата на коронавирус.

Тој додаде дека е сигурен дека новите мерки, што стапија на сила синоќа и кои вклучуваат затворање на угостителските објекти, продавници и трговски центри од 21 до 5 часот наутро, ќе дадат резултати.

-Зборувајќи за тоа што друго би можеле уште, тешко дека има нешто повеќе да се направи. Дозволени се собири до пет лица, што значи дека секој собир е апсолутно забранет, кажа Кон.

Тој додаде дека е сигурен дека новите мерки ќе имаат ефект.

-Единственото прашање е колку тоа ќе се види во бројките, бидејќи вирусот веќе навлезе во семејствата. Тоа е суштината, наведе Кон.

Поврзани новости