Нов силен земјотрес во Петриња

by Fokus 18:22
18:22

Жртвите од силниот земјотрес кој го погоди  Петриња пред Нова Година, кои ги загубија домовите се сместени во многу лоши услови во село во близина на Петриња живеат во шатори, спијат во многу лоши услови, немаат доволно греење.

Во земјотресот со јачина од 6,2 степени по Рихтер во Петриња и Сисак и нивната околина беа уништени околу 9000 објекти, проценките се дека е направена штета од околу четири милиони евра. Животот го загубија седум лица.

- Advertisements -

Поврзани новости