Нов прислушуван разговор: Шекеринска бара ДИК принципиелно да гласа за победата на Жерновски во Центар

by fokus 10:21
10:21

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави нов прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Како што појаснува објавувачот, овој пат се слуша гласот на сега министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, и тогаш вицепремиерот во Владата на Груевски, Фатмир Бесими.

Според разговорот Шекеринска бара од Бесими членовите на Државната изборна комисија да гласаат принципиелно по однос на изборната победа која ја понесе и во првиот круг кандидатот на СДСМ, Андреј Жерновски. Шекеринска вели дека одлучувачки е гласот на членот од ДУИ, Субхи Јакупи, и доколку има прегласување секаде каде што победува опозицијата, тоа ќе го загрози извештајот за Македонија.

- Advertisements -

И покрај овој разговор во Центар потоа сепак ќе има прегласување, но и во вториот круг победата ќе ја понесе Жерновски.

Поврзани новости