Нов итен состанок на Советот за безбедност на ОН за Сирија

by fokus 10:06
10:06

Советот за безбедност на Обединети нации денеска ќе одржи итна седница на барање на Русија. Тема на состанокот е заканата по меѓународниот мир поради евентуалните воздушни напади на САД и сојузниците врз Сирија.

Русија, со поддршка од Кина и Боливија побара од генералниот секретар на ОН, Антониот Гутререш да го брифира СБ за новонастанатата ситуација во Сирија.

Состанокот, што е закажан за 16 часот по средноевропско врема, ќе биде отворен за јавност.

Рускиот амбасадор во ОН, Василиј Небензја вчера апелираше до САД и нивните сојузници да се воздржат од воени акции против Сирија поради наводниот напад со хемиско оружје, истакнувајќи оти „итен приоритет е да се спречи опасноста од војна“.

Тој одговарајќи на прашање дали мисли на војна помеѓу САД и Русија, наведе дека „за жал, Русија не може да да исклучи ниту една можност“.

– Ги видовме пораките кои доаѓаат од Вашингтон. Многу се воинствени, потенцира Небензја.

Тој додаде дека САД знаат дека руски сили се распоредени во Сирија.

– Опасноста од ескалација е многу поголема кога станува збор за самата Сирија, бидејќи нашата војска е таму… Затоа ситуацијата е многу опасна, истакна рускиот амбасадор во ОН.

Фото: Си-Ен-Би-Си

Поврзани новости