Ноќни стражи ќе го чуваат паркот во Тафталиџе

by fokus 19:37
19:37

Жителите од улицата Букурешка во скопско Тафталиџе од синоќа воведоа ноќни стражи за одбарана на паркот од изградба на петкатница.

Граѓаните велат дека организирани се 24/7  и имаат мрежа за известување ако некој повторно проба да го руши паркот.

Тие вчера по петти пат застанаа во одбрана на паркот и ги избркаа багерите и работницит кои беа дојдени да ги постават темелите на новата станбена зграда.

Веднаш после тоа Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор, поднесе кривична пријава против непознат сторител за спречување на градежните активности.

Сепак, жителите не се откажуваат од зеленилото. Освен ноќните стражи, тие викендов организираат и целодневна дружба на која ќе порачаат дека „Паркот нема да падне!”.

Поврзани новости